Share

İzmirde Bir Köy: Barbaros ”Yerin Ruhu” | Genius Loci

İzmirde Bir Köy: Barbaros ”Yerin Ruhu” | Genius Loci

Proje Detayları

Tasarım ve Fikir Projesi
İzmir / Barbaros Köyü
2017

Yerin Ruhu ‘Barbaros’

Köyün ilk yerleşimi, eski köy camisinin merkezinde çevriliydi. Önerilen zemin bölümleri ve tasarlanmış duvar tipolojileri bu meydanı besler ve ziyaretçi bir harita veya rehber olmadan köyün dokusunu ve ruhunu yaşayabilir. Bu meydan aynı zamanda ortak faaliyetlerin bir araya getirilebileceği bir yer olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu, meydanın canlanmasına ve köyün eski ruhunu yeniden ele geçirmesine izin verecektir.

Eski meydanın çevresinde birçok kalıntı bulundu. Bu yıkık yapılar arasında, köy halkının geçmişte vakit geçirdiği bir köy kahvesi de vardı. Meydana bakan köy kahvesi binasının ayakta kalan kısımlarıyla birlikte bğtğnleşen yeni bir yapı, mekanın ruhunu canlandırır ve geri getirir. Kalan dış cephesi hala korunmuş durumda ve binaya farklı açılardan bakıldığında rehabilitasyon çalışmalarının hissedilecek mekanların yeniden tasarlanması öngörülüyor. Eski işlev ve heyecan, var olanları koruyarak tekrar yaratılmaya çalışıldı.

Doğal ortamda (iç / dış, üst / alt, ağır / ışık) oluşturulacak fiziksel elemanların formları, kendi özel ruhlarını yaratırlar. Buna ‘Genius Loci’ denir. Bu ortamları oluştururken tasarımı etkileyebilecek faktörler şunlardır: boyutlar / uzunluklar / derinlikler / malzemeler / renkler / dokular ve kokular.

Sohbeti Başlat
Yardıma İhtiyacınız mı Var?
Merhaba;
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?